Komunitní centrum Kašparův statek

Kašparův statek

 

• Projekt „Sad starých odrůd u Kašparova statku“ úspěšně dokončen!

 

Jak jsme vás již informovali ve vánočním zpravodaji, pustili jsme se s obcí a dětmi ze ZŠ Záměl do realizace projektu z grantové výzvy ŠKODA AUTO a Sdružení SPLAV, z.s. „Moderní útočiště ve veřejném prostoru“.

     V lednu jsme se s dětmi ve škole věnovali zjišťování informací o našich vysazených starých odrůdách. Používali jsme staré pomologické knihy, které zůstaly na statku po rodině Kašparových. Dále jsme informace čerpali z různých internetových stránek. Práce jsme měli opravdu hodně, ale výsledek určitě stojí za to. Společně jsme zjistili, jaké funkce plní ovocný strom v krajině a děti vše nádherně výtvarně ztvárnily. Výsledek jejich práce si můžete prohlédnout na informační tabuli v sadu.

      Kromě toho se nám podařilo vyhledat i střípky z historie statku a rodiny Kašparových. Co jsme zjistili, se dozvíte na druhé informační tabuli vedle nového posezení před stodolou. Za nádherně zpracovaný pískovcový stůl a podstavce moc děkujeme firmě TEKAM Záměl, s.r.o. Krásné dřevěné lavičky a také stojany vyrobil Josef Vodehnal truhlářství děkujeme!

A protože hlavním cílem bylo seznámení se starými odrůdami ovoce, které máme nově vysazené v sadu před Kašparovým statkem, připravili jsme i 30 popisných cedulek, které jsme umístili přímo ke stromům. Věříme, že i pro vás budou tyto informace cenné.

 

 

Samotné slavnostní otevření Sadu starých odrůd se uskutečnilo ve středu 18.5. a účast byla velká, za což jsme moc rádi. Děti si pro nás připravily krásnou a vtipnou píseň a pak už jsme společně odhalili nové informační tabule.

Dokonce už nám otevřelo i BISTRO U VÁŽKY, takže přítomní návštěvníci se mohli v horkém dni osvěžit pivem z Neratova.

 

 

 

 

  • Budování komunitního centra Kašparův statek

V listopadu 2021 byla zahájena rekonstrukce domu č.p. 51. Práce probíhaly velmi intenzivně celou zimu i jaro. Došlo ke kompletní přestavbě a v současné chvíli se úprava objektu dokončuje.

Prostory byly vytvořeny opravdu nádherné a věříme, že je již brzy začneme společně využívat k různým komunitním aktivitám.

Slavnostní otevření je naplánováno na 11. 6. 22 a my se všichni už moc těšíme na vaši návštěvu. 19. 6. 22 se na statku uskuteční první tvořivý workshop. Budeme se učit tečkování mandal na kamínky a jste srdečně zváni. Sledujte náš FB Zahrada Dobromysl.

 

Na ukázku malá fotoreportáž ze stavby:

 

Přestavba kuchyně

 

Přestavba podkroví

 

Přestavba koupelny, WC